اخبار

کتاب «اهل اردکانم»، راهنمای گردشگری شهرستان اردکان منتشر شد

کتاب «اهل اردکانم»، راهنمای گردشگری شهرستان اردکان منتشر شد.

«اهل اردکانم» به عنوان دومین کتاب از مجموعه‌ی «اهل ایرانم» برای معرفی شایسته‌ی مقاصد گردشگری ایران در سده‌ی نو در قالب محتوایی خلاق منتشر شد.

مغفول ماندن شهرستان اردکان به عنوان وسیع‌ترین شهرستان استان یزد از نگاه خیره‌ی گردشگران از یک سو و غنای تاریخی، فرهنگی و طبیعی این منطقه از سوی دیگر آنهم پس از تجربه‌ی تولید محتوای فاخر برای شهرستان کاشان، تیم پروژه‌ی «اهل ایرانم» را بر آن داشت تا با مشاوره‌ و همراهی دغدغه‌مندان اردکانی، ظرفیتهای گردشگرپذیر این شهرستان نیز واکاوی و در قالب کتاب «اهل اردکانم» ارائه شود.

شاید پیش از این اردکان با عناوینی چون کوه چک‌چک، حلوا ارده، انار عقدا، ارگ خرانق و … شناخته شده بود اما احیاء و مرمت بافت تاریخی اردکان در سال ۱۳۸۷ وجه دیگری از جاذبه‌ی زیست‌بومی کویری را در ایران عیان کرد؛ تبیین مختصات تاریخی-جغرافیایی این زادبوم به همراه شرح وجه تسمیه‌ی محلات، بناهایی چون ساباط‌ها، دربندها، آسیاب‌ها، قلعه‌ها، قنات‌ها و … و روایت سبک زندگی آبادی‌های متنوع این منطقه از جمله دستاورد‌های تیم پژوهش طرح است.
در این کتاب بادیه‌ی خرانق و بستان عقدا مورد توجه ویژه قرار گرفته‌اند همچنانکه وصف آداب و سنن بهدینان شریف‌آباد از دلنشین‌ترین بخش‌های آن است.
بادگیرها، کاروانسراها و قنات‌ها در محدوده‌ی شهرستان اردکان قدم به قدم پیمایش و به قلم نویسندگان و تصویرگران، پیشکش نگاه خوانندگان مشتاق شده‌اند.
گذرهای طبیعی گشت و گذار به اهالی جدید اردکان معرفی شده، انواع تحفه‌ی سفر در بخش دیگری درج شده و خوراک بومی در همان قالب ناشتاشام، کام گردشگر اردکان را به طعم خوش غذاهای این منطقه شیرین می‌کند. در این بخش برای هر خوراک علاوه بر دستور طبخ، یک داستانک روایت و برای هر داستانک‌، تصویری در خورِ آیین بومی این خوراک خلق شده‌است.
هم‌چنین نگاه ویژه به گردشگری فیلم (فیلم‌توریسم) در شهرستان اردکان نیز موجب شد تا بار دیگر به مکان و لوکیشن فیلم‌ها در یک کتاب راهنمای گردشگری پرداخته شود.
آشنایی با مشاهیر، لهجه‌ی اردکانی، تقویم رویدادها و گردشگری معدنی- صنعتی چادرملو از دیگر دستاوردهای خوانش این کتاب است.
کتاب «اهل اردکانم» علاوه بر چندین نقشه‌ از بافتهای مختلف، نقشه‌ی ایزومتریک شهرستان اردکان، اسکیس‌ها و اینفوگرافی‌های خلاقانه و عکس‌های برازنده در مواردی به امکان واقعیت افزوده (AR) نیز آراسته شده است.

پروژه‌ی «اهل اردکانم» دستاورد پژوهش میدانی و کتابخانه‌ای تیم تولیدکننده‌ی محتوا در فرصتی قریب به دو سال است که پس از جشنواره‌ی سفرنگاری اردکان‌گرام، توسط گروه نویسندگان با همکاری فصلنامه‌ی میراث و گردشگری گیلگمش و زیر نظر آرش نورآقائی، مدیرمسئول این فصلنامه در ۵۷۳ صفحه توسط نشر «نوسده» منتشر شده‌ است.
برای تهیه‌ی کتاب «اهل اردکانم» از سراسر ایران می‌توانید به وب‌سایت www.gilgameshmag.com یا شبکه‌های مجازی این فصلنامه مراجعه کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا