#تحول_برای_سده_نواخبار

اولین جلسه هم‌اندیشی مردمی رویداد «نوروز ۱۴۰۰»

اولین جلسه هم‌اندیشی مردمی رویداد «نوروز ۱۴۰۰» با دعوت آرش نورآقایی در تاریخ سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸ تا ۲۰ در دفتر مجله گیلگمش برگزار شد.

ر مقدمه این نشست، قدرت باور، شکیبایی و تاب‌آوری در پروژه‌های داوطلبانه ملی و جهانی یادآوری شد. در این بخش پروژه درج تصویر یوزپلنگ روی پیراهن تیم ملی فوتبال به عنوان نمونه‌‌ای از پروژه‌های زبست‌محیطی مورد توجه قرار گرفت.

آرش نورآقایی به عنوان ایده‌پرداز پروژه «نوروز ۱۴۰۰» پس از شرح اجمالی اهداف طرح در قالب سه محور اصلی زیر از حاضرین دعوت به همکاری کرد:

۱. اطلاع‌رسانی در خصوص این رویداد

۲. تشکیل کمیته‌های تخصصی با توجه به توانایی‌ها و نیازهای طرح

۳. خلق ایده

در ادامه این نشست ویژگی‌های «نوروز ۱۴۰۰» با هدف مدیریت تغییر جامعه و بازیابی انگیزه و امید مورد توجه قرار گرفت؛ تعریف جدید سواد از سوی یونسکو یادآوری شد.

هم‌چنین نوروز به عنوان زمان «گذر» از یک سده به سده نو از باب اسطوره‌شناسی نیز مورد واکاوی قرار گرفت و بر ماندگاری آن در طول تاریخ تأکید شد.؛ ایده‌پرداز طرح به درستی خاطرنشان شد که «فلات ایران، تغییر فصل را می‌فهمد».

«نوروز ۱۴۰۰» بهانه‌ بزرگی خواهد بود برای گذر به روزگاری نو، روزگاری از پس قرن‌ها. در این میان برخی کهن‌الگوهای نوروزی در قالب بازی‌های بومی و ورزش باستانی، باغ ایرانی، نوگرایی، مهمان‌نوازی، موسیقی ایرانی و … تبیین شده فرصتهای موجود برای بهره‌گیری از آنها در ساخت ایران بهتر برشمرده شدند. 

در بخش بعدی این نشست، کلیدواژه‌های اصلی پیشنهادی برای تقویت و تمرکز طرح به شرح ادامه معرفی شدند:

تحول، ایران فرهنگی، نوروز بزرگ، دیپلماسی، دیپلماسی عمومی، دیپلماسی فرهنگی، دیپلماسی نوروز، دیپلماسی گردشگری، لغو روادید، مهمان‌نوازی، دید و بازدید، سنت نوگرا، ادبیات، موسیقی، معماری، جاده ابریشم و هزاره حکمت.

‌در این‌ میان بر اهمیت لغو روادید بین کشورهای حوزه ایران فرهنگی، جاده ابریشم به عنوان کمربند نوروز، حکمت ایرانی و مهمان‌نوازی صنعتی بیشتر سخن به میان رفت.

در بخش دوم نشست، حضار ضمن معرفی تخصص و تجربه به تفصیل به طرح ایده‌های پیشنهادی خود پرداختند. در این نشست ۲۷ علاقمند شرکت داشتند.‌

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این طرح، امکان همراهی، ارائه پیشنهادات و راهکارها به آدرس:

http://nooraghayee.com/%d8%aa%d8%ad%d9%88%d9%84-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d8%af%d9%87-%d9%86%d9%88/

مراجعه بفرمایید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا