اخبار

ششمین شماره گیلگمش با رویکرد گردشگری و پیاده‌روی منتشر می‌شود

ششمین شماره گیلگمش با رویکرد گردشگری و پیاده‌روی منتشر می‌شود

ششمین شماره فصلنامه گیلگمش، نشریه تخصصی میراث‌ و گردشگری، در نخستین روزهای پاییز همزمان با هفته گردشگری منتشر می‌شود.

 به گزارش روابط عمومی فصلنامه گیلگمش، این فصلنامه به هفت بخش با نام‌های چهارراه، رهگو، رهیافت، راه‌نامه، ره‌آورد، همراه و روبه‌راه تقسیم شده است.

 پیش از آغاز هفت بخش، سرمقاله این فصلنامه با عنوان «پیاده راهی شو» آمده و کولاژ مجله نیز در این شماره به بخشی از سنگ‌نگاره های تخت‌جمشید اختصاص دارد.

 چهارراه در گیلگمش بخشی برای بررسی و تبادل اطلاعات است که در آن به برخی جریان‌ها و رویدادهای مرتبط با میراث‌ فرهنگی و گردشگری پرداخته می‌شود. در این بخش مطلبی با عنوان «ملک یزدان» به بهانه ثبت جهانی بزرگترین شهر خشتی جهان نگارش شده است و ره‌آورد سفرِ یک «هنرمند عزت ساز» به گزارشی از آثار تولیدی علی‌رضا آسانلو نقاش و مجسمه‌ساز اختصاص دارد. در صفحه‌های دیگر این بخش، گزارش تصویری پیرامون گشایش رسمی دفتر فصلنامه نیز منتشر شده است.

 بخش رهگو به مرور و تحلیل آثار و روایاتی می‌پردازد که از گذشته به ما رسیده است. در این قسمت مقاله‌ای با عنوان «هنگام خزان است» با نگاهی به مفهوم و جایگاه فصل پاییز در میان ایرانیان و همچنین «فرهنگ مردم ایران» به روایت شرق‌شناس آمریکایی – خلاصه‌ای از سفرنامه جکسون- منتشر شده است.

 در بخش رهیافت که به مطالب مرتبط با میراث فرهنگی اختصاص دارد؛ با عنوان‌های «باورشان را می‌بافتند» به موضوع بافندگی در ایران آمیزه‌ای از سنت، هنر و باورهای عامیانه و همچنین «سقای علمدار» با رویکردی به نمادهای برخاسته از شخصیت حضرت ابوالفضل (ع) در فرهنگ ایرانیان پرداخته شده است.

 در گیلگمش بخش راهنامه به گردشگری، چالش‌ها و دگرگونی‌های آن می‌پردازد. در مطلب «سندرم گردشگر» ترجمه مصاحبه‌ای با زیگموند باومن جامعه شناس منتشر شده و مقاله «تاجرِ روی خط» و مطلب «درنگ بر شگفتی‌های دنیا با تصویرنگاری سفرنامه» از دیگر عناوین این فصل است.

 ره‌آورد نیز عنوان بخشی است که در هر شماره به بررسی یک موضوع در قالب پرونده ویژه می‌پردازد. «پیاده‌روی و گردشگری» عنوان موضوع پرونده ویژه ششمین شماره گیلگمش برای مخاطبانش است که در آن «منشور بین‌الملل پیمان جهانی برای ترویج پیاده‌گردی» و مقاله‌های «زیارت با پای پیاده»، «گردشگری پیاده و خرید سوغات» و «گِرد گَرد بیابان بگردیم» منتشر شده است.

 همراه در گیلگمش بخشی است که به سفر و گردشگری از ابعاد متفاوت می‌پردازد. در آن گفت‌وگویی با محمود رحمانی، فیلمساز ایرانی، با عنوان «پسر بلوط»، سفرنامه «معصومیت استانبول» منتشر شده و «نقش سفر» به سفرنامه چهل روزه یک زوج  به صورت تصویری اختصاص دارد.

 در روبه‌راه که بخشی برای بررسی روند و تحولاتی است که میراث فرهنگی و گردشگری در حال سپری کردن آن است؛ نقش گردشگری و پیاده‌روی در قالب میزگردی با عنوان «پیاده در سیما و منظر» در گفت‌وگو با احمد مسجدجامعی، محمد درویش، محمدعلی ثابت‌قدم و سعید روشن مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین مقاله «زائر طبیعت» با نگاه به رویکردی جهانی به مکان‌های طبیعیِ مقدس می‌پردازد.

 فصلنامه گیلگمش افزون بر رسالت آموزشی و اطلاع‌رسانی که در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری عهده‌دار است، هدفی زیست محیطی را نیز دنبال می‌کند؛ به‌گونه‌ای‌که کاغذهای استفاده شده برای چاپ این مجله از پودر سنگ تهیه شده‌اند و در برابر هر تُن کاغذی که برای چاپ آن به کار می‌رود از قطع شانزده درخت جلوگیری می‌شود.

 ششمین شماره فصلنامه گیلگمش در تعدادی از کتاب‌فروشی‌ها و دکه‌های روزنامه‌فروشی شهر تهران در دسترس است. همچنین علاقه‌مندان برای دریافت این فصلنامه می‌توانند به دفتر فصلنامه گیلگمش به نشانی تهران، خیابان ستارخان، خیابان شادمهر (شادمان)، بن‌‌بست سلامتی، شماره ۱۶ مراجعه کرده یا با کانال GilgameshMag@ یا با شماره ۶۶۰۰۹۲۱۲ تماس برقرار کنند و یا مجله را از سایت گیلگمش خریداری کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا