اخبار

رویکرد ایران از افسانه تا واقعیت در دومین فصلنامه گیلگمش به زبان انگلیسی

رویکرد ایران از افسانه تا واقعیت در دومین فصلنامه گیلگمش به زبان انگلیسی

دومین فصلنامه گیلگمش به زبان انگلیسی در روز جهانی گردشگری و در شروع پاییز با رویکرد ایران از افسانه تا واقعیت منتشر شد.

 به گزارش روابط عمومی فصلنامه گیلگمش، فصلنامه میراث فرهنگی، گردشگری و محیط زیست گیلگمش در بخش‌های متنوعی چون جغرافیا، ایران‌شناسی، سبک‌زندگی، هنر، اسطوره‌شناسی، محیط‌ زیست و تاریخ عرضه می‌شود.

 شماره انگلیسی پاییز گیلگمش در بخش جغرافیا به تنوع طبیعی ایران و چهار فصل بودن این کشور می‌پردازد. در بخش ایرانولوژی، با سفری کوتاه به مناطق تاریخی و زیبا اما کمتر شناخته شده، سراسر ایران بررسی شده است.

 نقش تنبور ساز اساطیری ایرانی در زندگی یارسانی‌ها و تاریخچه و کارگاه های ساخت آن از دیگر مطالب مهم فصلنامه گیلگمش است که در بخش سبک زندگی قابل مطالعه است. از دیگر مطالب این بخش ماجراجویی در طعم ها و مزه‌های ایرانی است.

 در بخش دیگر فصلنامه انگلیسی گیلگمش مطالبی همچون درباره یزد بزرگترین شهر خشتی جهان و برنامه تور یک روزه بازدید از یزد عروس کویر منتشر شده است. چگونه یک توریست مسئولیت پذیر باشیم، عنوان به مقاله دیگر از فصلنامه گیلگمش است. در این بخش مصاحبه با فرانسوا دسه، باستانشناس فرانسوی به سعی و کوشش تحریریه گیلگمش منتشر شده است.

 در بخش هنری گیلگمش، مروری برحضور پنج هزار ساله نقش شیر در تاریخ هنر ایران به بهانه نمایشگاه پرویز تناولی مجسمه ساز برجسته ایرانی صورت گرفته است.

 در بخش اسطوره به بررسی درخت سرو به عنوان نماد هویت ایرانیان در اساطیر ایران و در بخش مطالعه علمی، مقاله سفری در میان سنگ نبشته‌های ایرانی و رمزگشایی آنها انتشار پیدا کرده است.

 مقالات چه کسی درباره گربه‌های ایرانی می داند؟ و آسمان کم نظیر ایران برای رصد ستارگان و راه شیری و پرنده نگری در ایران و انواع پرندگان کمیاب از جمله دیگر مطالبی هستند که در بخش محیط زیست منتشر شده‌اند.

 بخش تاریخ فصلنامه گیلگمش دو مقاله معبد دلفی در یونان، محل ملاقات خدایان و انسان در دوران باستان و همچنین شهر شوش، کهن مرکز شهرنشینی در خاور نزدیک را انتشار داده است.

 واقعیت افزوده ( (AR) از جمله بخش های جدید فصلنامه گیلگمش است که با دانلود این نرم افزار امکان مشاهده تصویری و صوتی برخی مطالب وجود دارد که می‌توانید این نرم افزار را از سایت مجله دریافت کنید.

 گروه فصلنامه‌های گیلگمش علاوه بر رسالت آموزشی و اطلاع رسانی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری، اهداف محیط زیستی را نیز دنبال می‌کند. کاغذهای مورد نظر برای چاپ این مجله از پودر سنگ تهیه شده‌اند و در قبال هر یک تن کاغذی که برای چاپ آن به کار می‌رود از قطع ۱۶ درخت جلوگیری می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا