راه‌نامهمقاله‌ها

تاجر روی خط

تاجر روی خط

گردشگری نیز مانند دیگر مشاغل، تحت‌تأثیر این تغییر بازار قرار گرفته است و این فرصت را دارد تا از طریق ابزارهای دیجیتال به فرهنگ‌سازی، اطلاع‌رسانی، بازاریابی و فروش خدمات و محصولات خود بپردازد، اما پیش از آنکه شیوه‌های موثر بازاریابی دیجیتال را با هم بررسی کنیم، تعریفی بر واژه «E-tourism»‌ یا همان گردشگری مجازی خواهیم داشت.

گردشگری مجازی، حضور در سرزمین دیجیتالی وب و مشاهده داده‌های صوتی، متنی و تصویری از دنیای فیزیکی پیرامون ما است. دور دنیا با یک کلیک، آرزویی بود که امروزه از مرحله واقعیت به حقیقتی غیرقابل انکار مبدل شده است. با استفاده از تورهای مجازی کاخ‌موزه‌ها و اماکن باستانی جهان، می‌توان به دنیایی از اطلاعات متنی و تصویری دست یافت. یکی از مسائلی که در حوزه جهانگردی باید مورد توجه قرار گیرد، راه‌اندازی تورهای مجازی است؛ این تورها می‌توانند مزیت رقابتی برای کسب‌وکارهای امروز در حوزه‌ گردشگری باشند. تورهای مجازی با استفاده از تصاویر ویدئویی و عکس‌های سه‌بعدی، چشم‌اندازهای زیبایی را از مکان مورد بازدید به تصویر می‌کشند تا تمایل افراد برای سفر به مقصد مورد نظر بیشتر شود؛ به این ترتیب می‌توانند به هدف خود که افزایش فروش است، دست‌ پیدا کنند.

اعتمادسازی با Content Marketing

گام اول در ورود به دنیای اینترنت و بازاریابی دیجیتال، راه‌اندازی یک پایگاه اینترنتی حرفه‌ای است. منظور از پایگاه اینترنتی، وب‌سایتی شامل تصاویر، ویدئو‌ها، اصوات و … است که اطلاعات کافی را از محصولات و خدمات، در اختیار کاربران یک سایت‌ قرار می‌دهد. این اطلاعات می‌توانند شامل تورهای مجازی، سفرنامه‌ها، اخبار، نکات آموزشی مهم در سفر، یا توضیحاتی درباره تورها و خدمات مسافرتی که یک پایگاه ارائه می‌دهد، باشند. آنچه در کاربران اعتماد ایجاد می‌کند، میزان حرفه‌ای بودن مطالب و محتوای یک سایت است. خودتان را به جای یک کاربر قرار دهید، اگر وارد سایتی شوید که صاحب آن بدون دقت و حوصله و با کپی‌برداری از پایگاه‌های دیگر سایت خود را پر کرده باشد، آیا به آن کسب‌و‌کار اعتماد می‌کنید؟

این شیوه، یعنی جذب اعتماد مخاطب و هدایت او به سمت خرید از طریق تولید محتوا را «Content Marketing» می‌نامند که از کلیدی‌ترین ابزارهای بازاریابی دیجیتال است. شما با تولید محتوای ارزشمند نه تنها به جذب اعتماد کاربر خواهید رسید، بلکه در نتایج جست‌وجوی گوگل نیز نمایش داده شده و به مرور رتبه‌های بالاتری را به‌ دست خواهید آورد. در حوزه گردشگری سایت «لست‌سکند» به خوبی این کار را انجام داده و از آنجا که تولید محتوا کار وقت‌گیر و هزینه‌بری است، با زیرکی تمام مسئولیت آن را بر دوش مخاطب گذاشته است. همان‌طور که می‌دانید گردشگران و علاقه‌مندان به این حوزه، عادت به سفرنامه‌نویسی و توضیح پیرامون بخشی از تجربیات خود در حین سفر یا پس از آن دارند. طراحان و گردانندگان لست‌سکند از این موضوع استفاده کرده و بخشی از این سایت را به سفرنامه مخاطبان آن اختصاص داده‌‌اند. با این ترفند ساده، نه تنها مطالب و گزارش‌های دسته اول و ارزشمند بسیاری را به ‌دست آورده، بلکه خوانندگان بی‌شماری را نیز جذب مطالعه این مطالب کرده‌اند. از سوی دیگر، این مطالب دربردارنده کلمات کلیدی مهمی در حوزه گردشگری هستند که به بهبود رتبه سایت در گوگل کمک شایانی می‌کند.

.برای خواندن ادامه این مطلب به شماره شش مجله فارسی گیلگمش مراجعه کنید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا