اخبار

تبریز نگو هر آنچه آنجاست نکوست

مجتبی گهستونی / خبرنگار اعزامی گلیگمش به تبریز

بخش دوم

سفر با بازدید از سد اَمَند که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی راه‌اندازی شده، ادامه یافت. این سد با به وجود آوردن امکان ورزش‌های آبی در کنار جاذبه‌های گردشگری، آثار فرهنگی-‌تاریخی و نیز جاذبه‌های طبیعی ظرفیت گردشگری جدید در تبریز است.

در حال حاضر تمرکز اصلی فعالیت­‌های شرکت ژئو تجارت سیمرغ به عنوان مجری طرح این مجموعه، روی ساخت منطقه نمونه گردشگری سیمرغ است. این منطقه به عنوان یک مجموعه حرفه‌ای ورزشی، تفریحی، گردشگری و اقامتی طراحی شده و هم‌اینک در زمینی بالغ بر ۱۰۰ هکتار در منطقه خوش آب‌وهوای اَمَند در مجاورت کلانشهر تبریز در حال اجرا است.

در ادامه سفر، دبیرخانه دائمی شهرهای جهانی فرش دستباف از جمله مکان هایی بود که ما را با خانه­‌های ایرانی آشنا کرد. در این مکان با پویان محمودیان معاون صنایع دستی کشور از نزدیک دیدار کردیم و سخن گفتیم.

خانه تاریخی کلکته‌چی یا صلح‌جو یکی از خانه‌های تاریخی زیبا در تبریز است که در موقعیت مناسبی از شهر  کوچه­‌های منتهی به خیابان تربیت قرار دارد. مهم‌ترین هدف از راه‌اندازی خانه‌های ایرانی حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و ترغیب شهروندان برای استفاده از صنایع‌دستی در چیدمان منازل عنوان شده است. در خانه ایرانی که در محل خانه صلح‌جو افتتاح می‌شود آثار صنایع‌دستی هنرمندان استانی استفاده شده و ۸۰ درصد لوازم و وسایلی که به‌عنوان چیدمان در این خانه استفاده شده آثار هنرمندان استان آذربایجان شرقی است. خانه کلکته‌چی یا صلح‌جو یک بنای تاریخی متعلق به دوران قاجاریه است که در سال ۱۳۸۲ ثبت ملی شده است.

آغاز رسمی تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی

آیین رسمی آغاز تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ در تالار همایش­های بین المللی تبریز آغاز شد.

این رویداد با حضور رییس جمهور افتتاح شد که در آن نماینده‌هایی از ترکیه، جمهوری آذربایجان و نخجوان و جمعی از سفرای خارجی، نماینده آیسسکو، وزیر کشور و تنی چند از مسئولان ملی و استانی حضور داشتند.

حسن روحانی با اشاره به انتخاب تبریز به‌عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ از سوی سازمان همکاری اسلامی، ضمن تبریک این رویداد تاریخی به ملت ایران و مردم غیور آذربایجان، اظهار امیدواری کرد در این ماه پربرکت شعبان برای همه مسلمانان سیر در آفاق و سرزمین، سیر در انفس نبز باشد.

روحانی توسعه گردشگری را یکی از راه‌های تعامل سازنده با جهان دانست و گفت: گردشگری موجب فهم درست ملت‌ها از جهان و تاریخ گذشته خواهد بود و در حقیقت ارتباط انسان را با گذشته تاریخ فراهم کرده و موجب شناخت وضعیت امروز و آینده جهان است.

رییس‌ جمهور ایجاد روحیه شاد و برطرف شدن غم‌ها، و توسعه اشتغال و رونق اقتصادی را از آثار گسترش گردشگری عنوان کرد و گفت: براساس گزارش‌ها در سال ۲۰۱۷ یک‌میلیارد و ۳۰۰میلیون نفر از مردم جهان گردشگری را انتخاب کرده‌اند.

روحانی با بیان اینکه گسترش گردشگری موجب رونق اقتصادی خواهد شد، گفت: روابط ما با همسایگان و دیگر کشورهای جهان زندگی مردم را تغییر داده و موجب رونق خواهد بود و باید کاری کنیم که جاذبه گردشگری در نقاط مختلف کشور برای مردم دایمی شود.

رییس‌جمهور ادامه داد: به‌ دنبال آن هستیم تا مراکز گردشگری در ایران ازجمله در تبریز این‌طور باشد که برای گردشگران جاذبه دایمی ایجاد کند تا مداوم برای گردشگری به ایران سفر کنند.

روحانی با بیان اینکه انسان در سفر آداب، رسوم و علوم جدید می‌آموزد، گفت: حفظ ابنیه تاریخی و سنتی بسیار صحیح است، اما آنچه که در جذب گردشگر مهم است، اخلاق زیبا و فرهنگ مردمان یک منطقه است.

رییس‌ جمهور با اشاره به کلام، لهجه و شیرین‌سخنی مردم تبریز، اخلاق‌مداری آن‌ها و حضور بزرگان و مشاهیر بزرگ در این سرزمین، خاطرنشان کرد: آذربایجان سرزمین شهریارپرور است و نمی‌توانیم بگوییم که فقط یک شهریار از این دیار برخاسته بلکه این سرزمین شهریارهای دیگر را به بشریت تحویل خواهد داد.

روحانی تبریز را مرکز تجارت در این منطقه دانست و گفت: در تبریز صنعتگران و تجار ماهری حضور دارند و هرکس به این شهر سفر کند، می‌تواند بیاموزد و یاد بگیرد.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه رفتار، اخلاق و برخورد ما با دیگران تمدن ایران را به دنیا معرفی می‌کند، گفت: انقلاب اسلامی تنها با نام‌گذاری یک خیابان نمایش داده نمی‌شود، بلکه انقلاب اسلامی در کلام و رفتار ماست و به معنای آن است که در همه امور انصاف را رعایت کنیم و اگر روی جنسی نوشتیم خالص، حقیقتاً خالص باشد.

رییس‌جمهور غذاهای اصیل تبریزی مانند «کوفته» را دارای جاذبه برشمرد و با بیان اینکه یکی از جاذبه‌های گردشگری در جهان نوع غذا و رستوران است، گفت: تبریز می‌تواند با رستوران‌های سنتی خوب خود و ارائه غذای با کیفیت، جاذبه مناسبی در گردشگری ایجاد کند.

روحانی با اشاره به افتتاح هتل یام و تبدیل کاروانسرای قدیمی به هتل، آن را اقدامی خوب و در راستای احیای آثار تاریخی دانست و گفت: تنها نباید به‌دنبال جذب گردشگر خارجی باشیم، بلکه مردم ایران و کشورهای مسلمان و همسایه هم ظرفیت خوبی برای توسعه گردشگری در کشور هستند.

روحانی اظهار امیدواری کرد: مردم آذربایجان و تبریز، نامدارتر و شکوهمندتر در تاریخ همواره موفق باشند.

رشد منفی ورود گردشگران خارجی مثبت شد

معاون رییس جمهور اعلام کرد: ورود گردشگران خارجی به کشور با رشد مثبت چهار درصدی در سال ۹۶ روبرو شده است.

علی‌اصغر مونسان در آیین آغازین تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸، اظهار کرد: رشد گردشگری ورودی به کشور در اوایل سال گذشته منفی سه درصد بود که تلاش شد در انتهای سال این رشد منفی به صفر برسد که در نهایت ورود گردشگران خارجی با رشد مثبت چهار درصد در سال ۹۶ همراه شد.

وی سپس به آمار گردشگری در جهان اشاره کرد و افزود: مقایسه آمار و اعداد ایران به نسبت جهان هر چند چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای را ترسیم می‌کند اما تحقق آن نیازمند عزم عمومی است.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: در کلیت صنعت گردشگری ایران اتفاقات چشم‌گیری رخ داده، در آغاز کار دولت تدبیر و امید ۱۲۵ هتل چهار و پنج ستاره افتتاح شد که اکنون شمار آن‌ها به ۱۵۸ هتل چهار و پنج ستاره رسیده است. امیدواریم در پایان کار این دولت تعداد هتل‌ها با این رنج ستاره به ۲۸۰ واحد برسد که در این صورت ۲۳۴ درصد رشد را شاهد خواهیم بود.

مونسان افزود: در حال حاضر بیش از ۱۷۰۰ پروژه در گردشگری توسط بخش‌های غیردولتی در حال اجراست که نیمی از آن‌ها را اماکن اقامتی تشکیل می‌دهند. همچنین ۱۲۵۲ پروژه در صورتی که بانک‌ها همراهی کنند و تأمین منابع افزایش یابد در دولت دوازدهم به بهره‌برداری خواهد رسید که ۷۶ هزار تخت نیز به مجموع ظرفیت اقامتی کشور اضافه خواهد شد.

وی گفت: با توجه به منابع مالی که از طریق تبصره ۱۸ بودجه سال ۹۷، صندوق توسعه ملی و اعتبار اشتغال در اختیار این بخش وجود دارد فرصت سرمایه‌گذاری به میزان کافی فراهم است.

معاون رییس جمهور سپس به مشوق‌هایی که برای جذب گردشگر به ایران تخصیص داده شده اشاره کرد و افزود: ایرانیان خارج از کشور در صورت جذب گردشگر به ایران از مزیت سفر رایگان به این کشور بهره‌مند خواهند شد.

مونسان با اشاره به مسولیت اشتغال‌زایی که دولت به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری واگذار کرده است، اظهار کرد: با یک دهم سرمایه در صنعت گردشگری می‌توان اشتغال ایجاد کرد. امیدواریم با همکاری سازمان برنامه و بودجه و مساعدت‌های آقای نوبخت به اهداف ترسیم شده در ایجاد اشتغال دست پیدا کنیم.

او در بخش دیگری از سخنانش به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ و اقداماتی که از دی‌ ماه سال ۹۶ در این راستا انجام شده است، اشاره کرد و در ادامه از بهره‌برداری موزه‌های متعدد در تبریز از جمله مشاغل، قرآن و کتابت و هنر تبریز، برگزاری نشست بین‌المللی جاده ابریشم و برپایی همایش معماری بومی ایکوموس خبر داد.

به گفته او در سال گذشته ۵۲۰ هزار گردشگر خارجی و چهار میلیون و ۳۰۰ هزار گردشگر داخلی به این استان سفر کردند و نوروز امسال نیز شاهد رشد ۴۰ درصدی اقامت گردشگران داخلی و افزایش ۱۷ درصدی اسکان گردشگران خارجی در این استان بودیم.

تمبر تبریز ۲۰۱۸ مزین به تصاویری از جاذبه­‌های گردشگری این شهر با امضا رییس جمهور ابطال شد. در جریان برگزاری این مراسم مسعود امیرسپهر خواننده آذربایجان شرقی با همراهی گروه ارکستر خود به اجرای نواحای تبریز، آذربایجان و ایران پرداخت که مورد توجه حسن روحانی قرار گرفت.

آماده معرفی جاذبه‌های تبریز هستیم

دبیرکل آیسسکو در پیامی از حمایت‌های این سازمان از رویداد «تبریز۲۰۱۸» و معرفی تبریز خبر داد.

در این پیام که از سوی عابس صدری دبیر کل آیسسکو در ایران خوانده شد، آمده است: مایلم مراتب قدردانی جناب آقای دکتر عبدالعزیز عثمان التویجری، مدیرکل محترم آیسسکو، را به مقامات نظام جمهوری اسلامی ایران، مردم تبریز، شرکت‌کنندگان از کشورهای عضو آیسسکو اعلام کنم و از برگزارکنندگان این رویداد برای دعوت از آیسسکو برای مشارکت در مراسم «تبریز۲۰۱۸» به‌عنوان پایتخت گردشگری اسلامی تشکر کنم. تبریز از دیرباز از ابعاد فرهنگی، تاریخی و تجاری موردتوجه بوده است و به‌عنوان شهری باستانی با جاذبه‌های ارزشمند توریستی قلمداد شده و امید آن داریم که با همت محققان، باستان‌شناسان، شاعران و خوشنویسان شاهد معرفی ویژگی‌های منحصربه‌فرد این شهر در طول سال ۲۰۱۸ باشیم. خوشبختانه، مردم تبریز فرهنگ اصیل و مشخصه‌های فرهنگی، ارزش‌های اسلامی و میراث‌فرهنگی خود را در طول قرن‌های گذشته به‌خوبی حفظ کرده‌اند. همچنین، ما تبریز را به‌عنوان کانون گردشگری فرهنگی با ساختارهای مدرن و قابل‌توجه با استانداردهای بالای سطح زندگی، برخوردار از تمدن شهری و مهمان‌نوازی می‌شناسیم. منابع سرشار طبیعی و تولیدات صنعتی گسترده، پتانسیل‌های قابل‌توجهی برای توسعه اقتصاد گردشگری فراهم آورده است، به‌ویژه ارائه محصولات و تولیدات دست‌ساز با علایم تجاری شناخته‌شده در سطوح بین‌المللی از ویژگی‌های تبریز است.

رویداد “تبریز ۲۰۱۸” زمینه توسعه آذربایجان شرقی را فراهم می‌کند.

شهردار تبریز گفت: انتخاب تبریز به‌عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام، زمینه رونق و توسعه استان آذربایجان شرقی را فراهم می‌کند.

ایرج شهین‌باهر شهردار تبریز افزود: تبریز دارای سابقه تاریخی و تمدنی بسیار مهمی است که از آن جمله می‌توان به ارگ تبریز اشاره کرد که سابقه‌ای تاریخی و تأثیرگذار دارد، ضمن این‌که در مسجد کبود نیز شاهد بخش دیگری از شکوه تاریخی این شهر هستیم. مقبره‌الشعرای تبریز نیز از دیگر آثار تاریخی این شهر است که مقصد گردشگری فرهنگی و ادبی است.

او تبریز را مهد مشروطیت و قانون‌خواهی ذکر کرد و به تشریح اقدامات مهم و اساسی سرداران بزرگ این دیار یعنی ستارخان و باقرخان اشاره کرد که با رشادت‌های خود شگفتی‌های بزرگی را رقم زده‌‌اند. باید از استاد شهریار به‌عنوان یکی دیگر از مفاخر تبریز نام برد که روز ادب فارسی به نام این شاعر بزرگ نام‌گذاری شده است.

شهردار تبریز ادامه داد: امیدوارم آیین‌های که به خاطر انتخاب تبریز به‌ عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلامی تدارک دیده شده است بتواند فرصتی را برای رونق هرچه بهتر این شهر و استان آذربایجان شرقی فراهم کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا