اخبار

انقلاب بهاری گیلگمش انگلیسی

شروع سال با بهار، بوی عید و مراسم عید نوروز همراه است که تنها به مرزهای جغرافیایی ایران محدود نمی‌شود. مراسم عید نوروز برای بسیاری از ایران‌دوستان و گردشگران خارجی جالب است. نوزایی و انقلاب بهاری موضوع جدیدترین شماره بین‌المللی فصلنامه است. گیلگمش در چهارمین شماره مجله انگلیسی خود به رنسانس بهاری در ایران و منطقه ایران فرهنگی پرداخته است.

به گزارش روابط‌عمومی گیلگمش، گیلگمش انگلیسی در نُه بخش به تاریخ، فرهنگ و مراسم کهنی که حول نوروز و بهار در ایران برگزار می‌شود، می‌پردازد. در بخش جغرافیا، این شماره به زیبایی‌های کردستان در فصل بهار پرداخته و منطقه اورامانات و مراسم پیرشالیار را توضیح می‌دهد.

بخش ایرانشناسی فصلنامه به تفصیل به تاریخ نوروز و آیین‌ها و مراسم شکل گرفته درباره آن در طول تاریخ پرداخته و بخش سبک زندگی گیگلمش انگلیسی به سفرنامه شادی گنجی از مراسم عروسی بلوچی اختصاص یافته که معمولا در بهار برگزار می‌شود.

بخش گربال، تصویری جامع از برگزاری مراسم نوروز در کشورهای دیگر چون افغانستان و تاجیکستان را گرد هم آورده است. در این بخش همچنین سفرنامه‌ای جالب از مادرید در کشور اسپانیا نیز منتشر شده است.

بخش هنر فصلنامه انگلیسی گیلگمش، به ابرکوه سفر کرده و نگاهی به صنایع دستی این شهر همچون فرش اسفندآباد، چنته و نمد دارد. در این بخش همچنین در مقاله‌ای به عجایب مترو استهکلم اشاره شده که به طولانی ترین گالری هنری دنیا مشهور است.

اسطوره جمشید جم و ظهور و افول نوروز در تاریخ موضوعات مقاله‌های بخش اسطوره‌شناسی این شماره از گیلگمش انگلیسی هستند.

گیلگمش انگلیسی در بخش محیط زیست به دریای خزر و وضعیت فوک پرداخته و در مقاله‌ای دیگر به دو منطقه کویری و جنگلی در ایران سفر می‌کند تا با گیاهان این مناطق آشنا شود. همچنین، بخش پایانی فصلنامه انگلیسی گیلگمش به تاریخ اختصاص دارد و این شماره در این بخش، به پیشینه مراسم بار و سلام نوروزی در ایران می‌پردازد.

فصلنامه‌های گیلگمش از کاغذ سنگ تهیه شده و برای چاپ آن درخت قطع و آب مصرف نمی‌شود.  چهارمین شماره فصلنامه گیلگمش انگلیسی در بسیاری از کتاب‌فروشی‌ها و مراکز بومگردی تهران و شهرهای دیگر در دسترس مخاطبان قرار دارد که لیست این مراکز در سایت مجله موجود است. همچنین علاقه‌مندان برای دریافت این فصلنامه می‌توانند آن را از سایت گیلگمش به صورت آنلاین خریداری کنند و یا به دفتر فصلنامه گیلگمش به نشانی تهران، خیابان ستارخان، خیابان شادمهر (شادمان)، بن‌‌بست سلامتی، شماره ۱۶ مراجعه کرده یا با شماره ۶۶۰۰۹۲۱۲ تماس بگیرند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا