اخبار

گیلگمش رسانه مکتوب حامی صنایع دستی

اولین شنبه شهریورماه۱۳۹۷، گیلگمش نخستین مهمان غرفه فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا در سی‌امین نمایشگاه ملی صنایع دستی ایران بود.

 سیاوش صفاریان‌پور و نماینده گیلگمش گفتگوی خود را حول چرایی و حیطه فعالیت این فصلنامه آغاز کردند.

در این گفتگو ابتدا به گیلگمش به عنوان یک جریان فرهنگی توجه ویژ‌ه شد. سپس انتشار ویژه‌نامه کنوانسیون راهنمایان گردشگری سراسر دنیا در بهمن ۱۳۹۵ سرآغازی برای رفع کاستی‌ها در این زمینه برای گردشگران ورودی معرفی شد.

صفاریان‌پور بر تمایز این رسانه مکتوب در خصوص سازگاری آن بر محیط زیست اشاره کرد و نماینده گیلگمش تأکید کرد که کاغذ پودر سنگ در راستای ترویج‌ توسعه پایدار و پایبندی بر رسالت این مجموعه حائز اهمیت است. او گفت برای انتشار نشریه‌های گیلگمش نه آبی مصرف و نه درختی قطع می‌شود.

در ادامه این گفتگو انتشار همزمان دو‌فصلنامه ملی و جهانی به نام گیلگمش اهمیت پیدا کرد و نماینده گیلگمش همراهی دو تیم مجزا برای تولید محتوا و بهره‌گیری از همکاران خارجی در مجموعه انگلیسی را یادآور شد.

ورود به جوامع محلی عنوان بعدی این گفتگو بود. نماینده گیلگمش شناسایی ارزشها،‌ تقویت باورها و دانسته شدن قدر داشته‌ها را مهمترین دلایل بررسی‌های میدانی تیم تحقیقات و نویسندگان این جریان برشمرد. او ‌افزود احیای دانش بومی، صنایع و آیینهای منسوخ تنها با ایجاد حس خودباوری و بازآفرینی ارزشهای از یاد رفته در گردشگری روستایی، عشایری و‌اکوتوریست میسر خواهدشد.

در ادامه، طیف این دست‌آفریده‌ها مورد پرسش قرار گرفت. در پاسخ و در وهله اول، گستره سازه اسکان دائم یا موقت عشایر و ملزومات زندگی آنها شامل وسایل حمل بار و خوراک چارپایان، مفرش، زیرانداز، پاپوش، ظروف، سفره غذا و صنایع ظریفه‌ پایین دستی دامداری و کشاورزی و در وهله دوم آنچه برای کسب درآمد از این راه تولید می‌شود، برشمرده‌شدند.

دلایل عدم استقبال نسبی هموطنان از صنایع دستی ملی در مقابل صنایع دستی وارداتی از دیگر موارد مورد بحث بود. نماینده گیلگمش در این‌خصوص به اهمیت نقش تمام ذی‌نفعان این چرخه اشاره کرد. تأمین زیرساخت و مواداولیه از سوی نهادهای بالادستی، آموزش تولیدکنندگان برای ضمانت کیفیت محصولات، بازارسازی و بازاریابی از سوی رسانه‌ها، واسطه‌ها و راهنمایان گردشگری و حمایت و‌ تقویت صنایع پشتیبان نظیر بسته‌بندی مهمترین عوامل مطرح‌شده از سوی نماینده گیلگمش بودند.

در پایان این گفتگو اهمیت تمرکز و شناسایی مزیت رقابتی محصولات و تمایز بازار مشتری در این صنعت خاطرنشان شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا