چند رسانه‌ای

سفرنامه کاشان

سفرنامه کاشان

کوروش کلاس اول است. او با وجود مادری دلسوز و آگاه، از سفر خانوادگی‌شان به کاشان، سفرنامه‌ای نوشته و آن را برای گیلگمش ارسال کرده است.

با تشکر از خانم مارال صمصامی با ما همراه شوید و سفرنامه کوروش محمدی را بخوانید و همچنین گالری عکس سفر را حتما ببینید:

سفرنامه کاشان

سفر ما از سمنان شروع شد. از سمنان تا کاشان ۴ ساعت راه است. بیشتر راه ما خشک و کویری بود. برای جلوگیری از پیشرفت بیابان درختچه های زیادی کاشته بودند. ما قبل از رسیدن به کاشان از قم گذشتیم. آنجا دریاچه نمک داشت.

روز اول در کاشان:

کاشان خانه­های تاریخی زیادی دارد. مهم­ترین آنها خانه­های تاریخی بروجردی، طباطبایی و عباسیان است که ما از آن­ها بازدید کردیم. این خانه­ها دو بخش اندرونی و بیرونی دارند. اندرونی خانوادگی و بیرونی مخصوص پذیرایی از میهمان است. در این خانه­ها سمت رو به آفتاب زمستان نشین و پشت به آفتاب تابستان نشین است. این خانه­ها داخل گودی ساخته شده­اند و حوض بزرگی وسط حیاط قرار دارد که باعث خنکی هوا در تابستان می­شود. درها و پنجره­ها شیشه­های رنگی دارد که هم زیبا است و هم جلوی حشرات را می­گیرد. این خانه ها بادگیر دارند که در تابستان مثل یک کولر قدیمی هوا را خنک می­کند. آشپزخانه خانه عباسیان در زیر زمین بود.

کاشان یک موزه اسباب بازی دارد که در آن نمایش عروسکی هم دیدیم.

روز دوم:

روز بعد به باغ فین که یک باغ معروف ایرانی است و میراث جهانی است، رفتیم. حمام باغ فین جای شهادت امیرکبیر وزیر بزرگ ایرانی است. این باغ پر از درختان سرو است و حوض دارد.

برای دیدن یک شهر زیر زمینی به نوش آباد در نزدیکی کاشان رفتیم. اول داخل یک آب انبار بزرگ را دیدیم. از آب انبار به شهر زیر زمینی که به آن اویی می­گویند رسیدیم. وقتی دشمن حمله می­کرد مردم در آنجا قایم می­شدند. در پناهگاه تله­ها و چاه­های زیادی بود که آنها را برای گول زدن دشمن ساخته بودند. چند سال پیش مردم موقع کندن چاه این شهر را پیدا کردند.

روز سوم:

قدیمی­ترین جای کاشان تپه­های سیلک است. در آنجا ما استخوان­های مردم ۷۰۰۰ سال پیش را که به خاطر زلزله مرده بودند را دیدیم.

کاشان حمام­های قدیمی دارد که یکی از آن­ها را هم دیدیم

از دیدنی­های مسیر برگشت کاروانسرای دیر گچین بود که دیدیم.

سوغات کاشان عرقیات گیاهی، باقلوا و کلوچه است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا